مقالات

نردبان مناسب | نردبان کاربردی | آلوم پارس پله

نردبان مناسب | آلوم پارس پله

نردبان مناسب 

آسیب‌های ناشی از نردبان یکی از مواردی می‌باشد که شاید تا به‌حال در مورد عدد و ارقامش چیزی نشنیده باشید، در ایالات متحده آمریکا سالانه حدود ۱۷۵ هزار نفر به‌دلیل صدمات ناشی نردبان به بخش اورژانس مراجعه می‌کنند، به‌همین دلیل انتخاب نردبان مناسب شما را از آسیب‌های احتمالی به‌دلیل استفاده از این وسیله دور نگه می‌دارد. در اینجا چند نکته‌ی مهم در خرید صحیح این محصول را بیان می‌کنیم تا انتخابی هشمندانه‌تر داشته باشید.

۱- نردبان را متناسب با کاربردش انتخاب کنید
در انتخاب نردبان همیشه به کاربری نردبان دقت کنید، برخی از نردبان‌ها مناسب کارهای خانگی هستند و برخی مناسب کارهای صنعتی، اندکی از نردبان‌ها نیز هستند که دارای کاربری خانگی و صنعتی می‌باشند، هیچ‌گاه نردبان‌های صنعتی را برای مصارف خانگی انتخاب نکنید زیرا هزینه‌ی بیشتری پرداخت کردید درصورتی که می‌توانستید با هزینه‌ی کمتر نردبان دیگری را تهیه کنید. در کشور ایران به‌مانند سایر کشورهای جهان نردبان‌ها را به ۳ دسته کلی
۱. نردبان خانگی
۲. نردبان صنعتی (صنعتی به‌همراه نردبان مخابراتی)
۳. نردبان‌های چند منظوره
۴. نردبان های ویژه
تقسیم‌بندی می‌کنند که نردبان‌های ویژه به نردبان‌های صنایع سنگین مانند نردبان‌های دکل‌های مخابراتی و نردبان‌های صنایع پتروشیمی گفته می‌شود. نردبان‌های خانگی عموما نردبان‌هایی با تعداد پله‌های کم (حداکثر ۷ پله) و پله‌های پهن هستند که در منازل و ساختمان‌ها از آن می‌توان بهره برد، نردبان‌های صنعتی به‌گونه‌ای از نردبان‌ها گفته می‌شود که دارای پله‌های زیاد و وزن سنگین‌تر با پله‌های باریک‌تری هستند که به‌منظور دسترسی به ارتفاع‌های بلند ساخته می‌شوند و دارای استحکام بسیار بالایی نیز می‌باشند.

۲- تعیین میزان وزن
یکی از شاخص‌های اصلی طراحی نردبان‌ها بیشترین میزان تحمل وزن است که طبق استانداردهای جهانی باید حدود ۳۰۰ پوند یا حدود ۱۳۷ کیلوگرم تحمل وزن را داشته باشند، طبق استاندارد سازمان استاندارد آمریکا (ANSI) نردبان‌ها از لحاظ میزان تحمل وزن به چهار نوع مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند.
۱. نوع IA با تحمل وزن حدود ۱۴۰ کیلوگرم
۲. نوع I با تحمل وزن حدود ۱۱۴ کیلوگرم
۳. نوع II با تحمل وزن حدود ۱۰۴ کیلوگرم
۴. نوع III با تحمل وزن حدود ۹۱ کیلوگرم
که نردیان های طراحی شده شرکت آلوم پارس پله با توجه استاندارد های روز دنیا میباشد ، استاندارد موجود مربوط به تولید و به‌کارگیری نردبان‌های ثابت در صنایع و ساختمان‌ها است و در مورد طراحی نیز اشاره‌ای نشده است، استانداردهایی چون استاندارد ISO و کمیته استاندارد اروپا در مورد ساخت نردبان به تفضیل سخن گفته‌اند.
همانطور که در بالا اشاره شد هر نردبان با توجه به نحوه ساخت و مواد اولیه دارای تحمل وزن مشخصی است که با یک ضریب اطمینان ارائه می‌شود، به‌طور مثال در ایران نردبان‌های صنعتی با تحمل وزن حدود ۱۶۰ کیلوگرم و نردبان‌های خانگی با تحمل وزن حدود ۱۴۰ کیلوگرم تولید می‌گردند که دارای ضریب اطمینان بالایی نیز هستند، قابل ذکر است این نکات تنها در مورد نردبان‌های موجود در آلوم پارس پله صادق است و ممکن است نردبانی در بازار با برچسب تحمل وزن ۱۵۰ کیلوگرم نیز موجود باشد اما درواقع نتواند این میزان از وزن را تحمل بکند. در انتخاب نردبان حتما باید به مسئله‌ی میزان وزن قرارگیرنده دقت کرد زیرا به‌شدت عمر نردبان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، همیشه نردبانی را انتخاب کنید که تحمل وزن بیشتری نسبت به وزن قرارگیرنده داشته باشد تا با ضریب اطمینان بیشتری از آن استفاده کنید و عمر مفید آن دست‌خوش تغییر نگردد.

۳- ارتفاع مورد نیاز
یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب نردبان ارتفاع دسترسی می‌باشد که می‌تواند کاربری آن را نیز تحت‌الشعاع قرار بدهد زیرا همانطور که بالا گفته شد نردبان‌های خانگی نردبان‌هایی با ارتفاع کم و یا مناسب هستند و اگر فعالیت شما نیاز به ارتفاع دسترسی بالایی دارد شما لاجرم باید به‌سراغ نردبان‌های صنعتی بروید.

1 دیدگاه در “نردبان مناسب | نردبان کاربردی | آلوم پارس پله

  1. پله پارس آلوم ۶ پله برای استفاده در منزل بسیار مناسب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − ده =